čtvrtek 9. září 2004

Starý gramofon nepatří do šrotu - 2. část

Po delší době, ale nakonec přece, je tu další část článku věnovaného možnostem modernizace a následného využití starého gramofonu. V první části jsme našli vhodný přístroj, nyní jej doplníme o předzesilovač, címž jej vybavíme výstupem LINE-OUT.
His Masters Voice
Bavme se rovnou o digitalizaci gramofonových desek, protože právě pro tento účel budeme gramofon s největší pravděpodobností používat. Každá deska se časem ohraje a chceme-li uchovat její originální zvukovou kvalitu, je nejlepším řešením pořízení digitální kopie. Vzhledem k rozšíření CD je ideální zkopírování právě na toto medium. K tomu můžeme použít buď CD rekordér nebo počítač s CD vypalovačkou, případně jiné digitální zařízení se schopností záznamu zvuku (dále jen rekordér). V obou případech musíme desku přehrát klasickým způsobem - tedy propojit zvukový výstup gramofonu se vhodným zvukovým vstupem použitého rekordéru.
V předchozí části jsem již naznačil, že výstup běžného gramofonu je poměrně specifická záležitost. U většiny vhodných přístrojů je totiž na výstupní konektor připojena přímo jehla. Výstupní napětí běžné jehly se pohybuje řádově v miliVoltech (firma ORTOFON - výrobce v prvním díle zmíněné jehly nahlásit nefungující odkaz OMB-5E uvádí hodnotu 4mV). Aby pro nás byl takovýto výstup použitelný k připojení do linkového vstup (LINE-IN) rekordéru, musíme jej nejprve zesílit na běžnou úroveň zvukové LINE-IN (typicky 775mV). Pro zesílení signálu z jehly ale nemůžeme použít ledajaký předzesilovač. Běžné předzesilovače mají lineární charakteristiku - výstupní napětí je přímo úměrné napětí na vstupu zesilovače, přičemž koeficient úměrnosti je konstatní pro celé frekvenční pásmo. Pro gramofonovou jehlu (v našem případě MAGNETO-DYNAMICKOU) byla definována speciální, nelineární norma americkou nahrávací společností RIAA. Vysvětlení, proč tomu tak je, jsem nalezl na stránce nahlásit nefungující odkaz www.belza.cz. Možná je to pro některé z vás španělská ves, každopádně myslím, že z uvedeného obrázku je rozdíl dostatečně patrný.

porovnání RIAA a lineární charakteristiky

RIAA charakteristika
Předzesilovač s RIAA charakteristikou jsem zakoupil u firmy EZK, která jej nabízí hned v několika provedeních:
1. externí, hotový přístroj
2. stavebnice hotová a oživená pro zabudování do přístroje
3. stavebnice pro zabudování do přístroje nuntno zapájet doma
K žádné z variant není dodáván napájecí zdroj, ten musíte koupit zvlášť. Na stránkách EZK se dočtete jaký bude vhodný. Osobně jsem zvolil verzi 3, tato alternativa je nejlevnější (něco málo přes 100Kč). Záleží na vašich schopnostech, ale zapojení je opravdu jednoduché a funguje napoprvé. Nemáte-li dostatečné zkušenosti, doporučuji verzi 1 a k ní zakoupit doporučený síťový adaptér (viz odkaz 1). Schéma zapojení předzesilovače a desku plošného spoje zde neuvádím, ani na to nemám právo. Pro lepší představu, jak předzesilovač do gramofonu zapojit uvádím pouze blokové shéma.

blokové schéma zapojení gramofonu

blokové schema
Protože ve skříňce gramofonu byl dostatek místa, rozhodl jsem se vestavět zesilovač přímo do ní. Bylo tedy třeba zhotovit napájecí zdroj. Do jeho výroby by se měli pustit pouze zkušenější kutilové. Budeme pro něj muset vyrobit desku plošného spoje. Ta je naštěstí celkem jednoduchá. Soubor s jejím návrhem již bohužel nemám, ale jistě si s ní poradíte. Doporučené napájecí napětí Uz modulu je 9 až 20V, napájecí proud Iz 20mA (při Uz=20V).
zesilovač RIAA / LINE
Použitý transformátorek tedy nemusí být nijak výkonný (0,7-1,0W), EZK nabízí vhodné typy. Použil jsem trafo s výstupním napětím 24V AC a výkonu cca 2W, které jsem našel doma. V obvodu zapojíme jeho sekundární vynutí na svorky AC1 a AC2 (viz schéma). Střídavé napětí usměrníme můstkovým usměrňovačem D1 a následně jej stabilizujeme obvodem MA7818 na 18V. To především z důvodu, že střídavých 24V po usměrnění dosáhne hodnoty kolem 33V, což je mimo rozsah doporučených hodnot. Stabilizátor MA7818 tedy spíše plní funkci napěťového převodníku.
instalovaný zesilovač
Maximální vstupní napětí stabilizátorů MA78XX je zpravidla 2x větší než výstupní, tedy stabilizované. Doporučené zapojení MA78XX (XX uvádí hodnotu výstupního napětí) najdete v každém solidním katalogu elektronických součástek, takže není žádným tajemstvím a mohu jej zde zveřejnit. Jde o paralelní spojení usměrňovače, stabilizátoru a tří kondenzátorů, kde C1 (500µF) plní funkci vyhlazení průběhu usměrněného napětí a C2, C3 (100nF) slouží ke zvýšení odolnosti MA78XX vůči rozkmitání.
Napájecí výkon modulu předzesilovače je tak malý, že stabilizátor nepotřebuje chladič. Síťové napětí k transformátoru přivedete od hlavního vypínače gramofonu. Na vstup předzesilovače připojte výstup z jehly a do předem připravených konektorů (použil jsem 2xCINCH) na skříňce přístroje přiveďte výstup zesilovače.

schéma zapojení napájecího zdroje

schema zdroje

Rekapitulace použitých součástek

1x stereofonní předzesilovač pro magnetodynamickou přenosku PS1-MG (vyrábí EZK)
1x můstkový usměrňovač, co doma najdete, minimálně však 0,8A/80V (D1)
1x stabilizátor napětí MA7818 - plastové pouzdro TO220
1x elektrolytický kondenzátor 470microF/50V (C1)
2x keramický kondenzátor 100nF/50V (C1, C2)
1x síťový transformátor - sekundární napětí 24V AC, výkon cca 1W
2x CINCH konektor, zásuvka do panelu, (černý a červený)
Celá úprava není nikterak časově ani finančně náročná. Za součástky jsem neutratil ani 150Kč. Pravda, trafo by stálo kolem 80Kč, to je nutno připočíst. Výsledkem je "aktivní gramofon", který nepotřebuje žádný další předzesilovač, stačí jej napojit přímo do zvukového vstupu počítače, či jiného zařízení.