úterý 22. ledna 2008

Základy mixování hudby

Nezaujal Vás tento článek, nebo máte další otázky?
Zkuste hledat odpovědi pomocí vyhledávání v pravé horní částí stránky -->

Ještě nedávno bych nevěřil tomu, jak málo je na českém internetu informací o DJingu, mixování hudby a vůbec návodů jak se stát DJ. Kdo hledá najde, ale abyste příliš hledat nemuseli, pokusím se některé rady pro začínající DJ sesumírovat v tomto článku.

Jste začínající DJ, nebo si pouze chcete prohloubit své znalosti?
V tomto článku se dočtete jak začít s mixováním hudby, DJ software a DJ technika aneb co potřebujete pro mixování hudby a mnohé další.

Třeba to někomu přijde směšné - sám jsem sepsání podobného článku vždy zavrhoval, neboť v dobách existence, dnes již mrtvého webu, djmix.cz bylo vše podstatné napsáno tam. Stává se však, že se na mne některý z vás obrátí s dotazy, týkajícími se základů DJingu. Proto jsem se rozhodl sepsat tento článek. Nehodlám zde popisovat krok za krokem, jak správně mixovat skladby. Pokusím se však poskytnout jakási základní, obecná fakta a zároveň nasměrovat zájemce o DJing ke správným informacím.

Proč DJ hudbu mixuje ?
Mixování hudby přišlo pravděpodobně po nástupu taneční hudby zvané DISCO. Dnes možná málokdo ví, že nejstarší kořeny disco hudby sahají do roku 1970, kdy tento nový směr pozvolna vznikal v New Yorkských gay klubech. Podstatou této hudby byl, a stále je, čtyř-dobý takt. Pravidelný rytmus se stal hlavním předpokladem pro mixování hudby. Tenkrát asi nějaký zapálený bavič tanečního parketu, řečený Disc Jockey, objevil kouzlo okamžiku, kdy jedna skladba přejde plynule v druhou. Objevil, že tanečníky baví, když se nemusí přizpůsobovat rozdílné rychlosti dvou, po sobě hrajících, skladeb a mohou naopak tančit dál, přestože na druhém gramofonu se již rozjíždí další pecka.

Princip mixování hudby
K plynulému prolnutí dvou přehrávaných skladeb je zapotřebí splnění tří základních podmínek.
  1. Je žádoucí, aby takt obou skladeb měl stejný počet dob.
  2. Tempo obou skladeb musí být totožné.
  3. Při současném přehrávání musí každá doba obou skladeb udeřit ve stejný okamžik.
Pojďme si to nyní vysvětlit podrobněji...
ad 1) Každé hudební dílo se skládá z taktů. Je to něco podobného, jako když větu rozeberete na jednotlivá slova. Narozdíl od počtu písmen v každém slově věty má každý takt stejný počet dob. Nejběžnější taktování taneční hudby je čtyř-dobé. Zkuste si pustit nějakou taneční hudbu a do rytmu počítat: "raz-dva-tři-čtyři, raz-dva-tři-čtyři, ..." Funguje to? :-)

ad 2) Tempo skladby (jak rychle jdou doby za sebou) měříme v jednotkách BPM - z anglického Beats per Minute, chcete-li počet dob za minutu. Zcela logicky - čím více dob za jednu minutu ve skladbě napočítáte, tím je skladba rychlejší.

ad 3) Splňují-li obě skladby dvě předchozí podmínky, tedy jejich taktování je shodné a při jejich přehrávání napočítáme za jednu minutu stejný počet dob, zbývá nám poslední krok - spustit přehrávání následující skladby ve správný okamžik. Musíme docílit toho, aby doby obou skladeb vždy udeřily současně.

Potřebná technika
Zdroje zvuku musí disponovat funkcí PITCH - většinou jde o posuvný regulátor rychlosti přehrávání skladby. Pomocí této funkce máte možnost nastavit stejnou rychlost přehrávání pro dvě různě rychlé skladby. Přestože se třeba jedná o stejný hudební styl, každá skladba může mít jinou hodnotu BPM. Dalším nárokem na přehrávače pro DJ je okamžitý start. Toto je nutné pro splnění výše uvedené podmínky číslo 3. Přehrávače určené pro DJ jsou tedy poněkud jiné, než běžný přehrávač, který můžete mít například v obývacím pokoji.

První z výše uvedených kroků je převážně dán charakterem hudby. V současné době pravděpodobně nenarazíte na taneční skladbu v jiném, než čtyř-dobém taktu. K docílení zbývajících dvou podmínek mixování však budete potřebovat speciální DJ techniku. Standardní DJ ke své práci potřebuje: dva nezávislé zdroje zvuku (CD přehrávače, gramofony, počítač se dvěma audio výstupy...), mixážní pult (prostě "mix") a sluchátka.

Mixážní pult pro DJ se také liší od mixážního pultu, který znáte z koncertů nejrůznějších kapel, nebo případně z televizního studia. Mix pro DJ má podstatně nižší počet funkcí, je rozměrově menší a, v případě obyčejnějších modelů, také značně levnější. Disponuje však specifickými funkcemi pro práci DJ. Jak jsem již napsal - DJ běžně potřebuje smíchávat dva zdroje zvuku, proto nejzákladnější DJ mix pult nabízí dvě sekce pro ovládání zvuku (tzv. "šavle"). Velice důležitou funkcí je výstup na sluchátka, který bývá označován jako CUE (z anglického "narážka", nebo také "napovědět"). Mixpult pro DJumožňuje zvolit, ze kterého zdroje zvuku chcete poslouchat do sluchátek, a to nezávisle na zvuku, který vychází z hlavního výstupu mixu (třeba do zesilovače). K čemu je to dobré, to se dočtete na některém z odkazovaných webů pod tímto článkem.

Pro začátek doporučuji počítačový software
Všechny výše popsané části DJ aparatury lze v dnešní době nahradit vhodným počítačovým software. Je mnoho druhů různých mixovacích programů, ať již freewarových i placených. Chcete-li si vyzkoušet základní mixovací postupy, doporučuji nainstalovat nějaký jednoduchý prográmek. Kvalitní DJ technika není levnou záležitostí a nakoupit levné přístoje "pro začátek" - to jsou spíše vyhozené peníze. Chcete-li se naučit mixovat, nebuďte příliš hrrr. Vše si nejprve otestujte na počítači. Ovládání virtuální aparatury myší a klávesnicí počítače není nijak komfortní, pro úplné začátky je však dostatečné a nestojí to peníze. Pokud však doznáte, že máte v principech mixování jasno, můžete vyzkoušet některý kvalitnější software, který podporuje připojení externího kontroleru. DJ Kontroler je zařízení, pomocí kterého se ovládání mixovacího software stává komfortnějším. Pořizovací cena software a základní mixovací konzole (kontroleru) je většinou nižší než cena kvalitní DJ aparatury. Znovu podotýkám, že investice do levných přístrojů, jsou v případě kvalitní DJ produkce poměrně zcestné.

Nezaujal Vás tento článek, nebo máte další otázky?
Zkuste hledat odpovědi pomocí vyhledávání v pravé horní částí stránky -->