středa 31. května 2006

Proč používám levné plastové konektory CINCH?

Jsem zastáncem názoru, že by každý DJ měl mít přehled také o technice, která je vlastně jeho nástrojem. Stejně jako běžný kytarista zvládne výměnu strun, není na škodu, když si DJ umí opravit, vyrobit a vybrat správný kablík na propojení aparatury. Různí lidé - různé zkušenosti, a proto vám v tomto článku vysvětlím, proč doporučuji levné plastové CINCH konektory k propojování mixpultu a přehrávačů, gramofonů, efektorů....
Cinch konektory
Konektory CINCH zná snad každý. Pro jistotu uvádím obrázek a malé vysvětlení, že se jedná o konektor, nejčastěji používaný pro připojování monofonního audiosignálu nejen u domácí audio a video techniky. Dvojicemi CINCH konektorů jsou běžně osazeny stereofonní vstupy DJských mixpultů, výstupy CD přehrávačů, gramofonů apod. K propojování těchto přístrojů tedy DJ potřebuje kabely opatřené CINCH na každé straně. Konektory i kabely DJ při stěhování aparatury opakovaně zajopojuje a rozpojuje, což klade samozřejmě důraz na jejich "kvalitu". Slovo kvalitu dávám záměrně do uvozovek, neboť během několikaleté praxe jsem se přesvědčil, že v případě CINCH konektorů nemusí DJ vysokou kvalitu řešit, právě naopak.
Cinch
I já jsem před několika lety nakoupil pozlacené kovové CINCHe a silné kabely, s vidinou profesionality - lepšího přenosu signálu, větší pevnosti a výdrže při opakovaném rozpojování. Prvotní nadšení brzy vystřídaly problémy. Kovové konektory šly velmi těžko připojovat a ještě hůře odpojovat - pokaždé jsem měl pocit, že protikus ze zadního panelu mixpultu vyrvu. Tak se taky později stalo u mixpultu VESTAX–PCV275, který rozhodně nepatří mezi levné stroje a jeho konektory jsou rovněž pozlacené. Silné vodiče se ne vždy ohnou přesně tak, jak potřebujete - stolky pro DJe v mnoha podnicích nepamatují na dostatek místa. Půjdeme-li do detailů, kvalitní kabely se špičovými konektory nejsou nic levného. Za cenu dvou jakostních CINCHů běžně pořídíte celou obyčejnou spojovací CINCH šňůru (například od HAMA). Další výhodou je, že obyčejné kabely jsou do plastových konektorů zalité - nedostane se do nich vlhkost a nevytrhnou se tak snadno.
Připomínám, že jde o moji zkušenost ověřenou praxí a budu rád, když se pod tímto článkem na toto téma rozjede nějaká smysluplná debata. Z technického hlediska totiž vše nasvědčuje používání kvalitních kovových konektorů. Faktem je, že stisk kovových konektorů je příliš velký a nevhodný na časté zapojování. Zkoušel jsem i "tuning kombinačkami" :) - roztáhnout konektor, aby šel snadněji zapojit. I když tuto strašnou metodu překousneme, je tu další problém. Průměr středního kolíčku je nepatrně větší než u levnějších modelů s platovým pláštěm. Středová zdířka protikusu v panelech přístrojů se více deformuje, což sníží její pružnost a přítlak na kolík. Zde pak bývá mnohem častěji problém s přerušením kontaktu.
Cinch konektory
Moje rada pro DJe zní - mixpult s přehrávači a gramofony (prostě vše co často demontujete a stěhujete) spojujte kabely s plastovými CINCH konektory - nemají takový stisk, lze je pohodlně zapojovat, jejich spolehlivost je dobrá a při jejich ceně není problém s sebou vozit o kablík navíc - kdyby se přecijen problém objevil, je možné spoj mezi přehrávačem a mixem za chodu vyměnit. Vliv na zvuk je prakticky neznatelný. Umíte-li dobře pájet, doporučuji koupit kvalitnější vodiče a opatřit je opět plastovými konektory. Vždyť i nejdražší DJ přehrávače a gramofony od Pioneer, Technics atd. jsou výrobcem vybavovány plastovými konektory CINCH a to jak na panelech, tak na dodaných vodičích, a proto raději nekombinujme. Je opravdu jednodušší koupit nový kablík za pár korun, než řešit zničené a opotřebené konektory v mixpultu za desítky tisíc, je-li navíc stále v záruce. Na toto se záruka možná ani nevztahuje a poplatky za servis jsou mnohdy skutečně vysoké. Kovové konektory používejte pouze tam, kde nedochází k neustálé demontáži a opětovnému zapojování, potom se samozřejmě nebojte zainvestovat do značkové šňůry.
Ještě jednou opakuji, že jsem psal celou dobu o CINCH konektorech, aby nedošlo k omylu! Například u konektorů JACK, CANON, ... mám naprosto opačné požadavky na kvalitu. O tom třeba příště.