čtvrtek 27. ledna 2005

Stylové stojany pod reprosoustavy za pár kaček

Prodejci nabízí různé stojany pro vaše domácí reprosoustavy. Jejich ceny se pohybují od několika stovek po několik tisíc korun. Zejména oblíbená kombinace dřeva a leštěného kovu se však nemusí hodit do každého interiéru. Rád bych vám představil levnější, přírodní řešení s použitím bambusových tyčí.
Stojan pro reproduktory
Také se mi moc líbí luxusně vyhlížející stojany pod reprosoustavy vytvořené kombinací dřevěných podstav a jedné, nebo více tyčí kruhového průřezu z leštěného kovu. Lepší modely mají dokonce podstavy kovové z důvodu větší hmotnosti a tím i stability. Když jsem ale listoval katalogem podobných výrobků došlo mi, že se do našeho pokoje něco takového vůbec nehodí. Kov působí celkem chladně a do bytu, jehož dominantou je například přírodní dřevo, doporučuji vybírat skutečně s citem. Dalším kritériem mého rozhodování byla pořizovací cena takových stojanů, která, v závislosti na výrobci, provedení a výšce, začíná zhruba na necelé tisícovce korun (za pár stojanů) a pak už jenom stoupá.
díly pro stojany pod reprosoustavy
Ve snaze najít vlastní, levnější řešení, obcházejíc obchody, hledajíc vhodný kulatý materiál (ne každý má doma soustruh), nalezl jsem různě dlouhé dřevěné tyče kruhového průřezu. Jejich cena se pohybuje okolo 60-120Kč za metr - záleží na průměru. To ovšem stále nebylo to pravé. V katalogu výrobce stojanů se mi totiž líbil nápad zadní duté tyče, kterou se prostrčí přívodní kabely, aby "neplandaly" jen tak za stojanem. Provrtání třeba 80cm dlouhé dřevěnné tyče po její délce jsem si v podmínkách domácí dílny nedovedl dost dobře představit. Úplná náhoda mi nakonec v obchodě s ratanovým nábytkem přihrála bambusovou tyč o průřezu cca 35mm, délce něco málo přes 2 metry a ceně skvělých 79Kč. Tyč byla sice mírně prohnutá, každopádně mírně křivá bambusová tyčka s kolénky působí dojmem nepřesným, a přesto přirozeným a skutečně přírodním.
detail bambusové tyče
Výroba takových stojanů by mohla zabrat maximálně dvě odpoledne strávená v dílně. Jeden stojan se skládá z pěti dílů - tří bambusových tyčí, spodní a horní podstavy (není na obrázku). Zakoupený bambus měřil 220cm. Potřeboval jsem stojan vysoký cca 80cm, proto jsem tyč rozřezal na tři díly po 73cm. Horní deska nemusí být nijak silná (do 10mm), svými rozměry by neměla přesahovat podstavu reproboxu - nejlépe, když po nasazení boxu nebude téměř vidět. Stačí se podívat po dílně, zda se někde válí "šikovný" zbytek překližky. Jako spodní podstava postačila jiná překližková deska o síle 18mm, která se opět povalovala v dílně. Tu jsem upravil na rozměry 280x250mm. Její rohy jsem zakulatil. Pro dobrou stabilitu stojanu (uvažuji výšku do 1m) doporučuji zvolit rozměry podstavy stojanu minimálně 1,5krát větší, než je podstava reproboxů, které ponese.
detail provední kabelu
Tyče na podstavě rozmístíme do trojúhelníku. Je na vás, zda zvolíte možnost dvou tyčí vpředu a jedné vzadu, nebo obráceně. Tyč, která je "sama" vpředu nebo vzadu musíme upravit, abychom jí mohli prostrčit reproduktorový kabel. Výběr vhodného kabelu promyslete předem. Pro domácí reprosoustavy osobně používám měděné vodiče v průhledné izolaci o průřezu 1,5mm2 nebo 2,5mm2 - dle příkonu vašich reprosoustav. Bude tedy vhodné zvolit nejsilnější ze tří tyčí. Bambus je sice dutý, ne však v místě kolének. Ta je nutno prorazit. Budete-li mít štěští, vyjdou vám kolénka blízko koncům tyče, takže je snadno provrtáte běžným vrtákem. Mně však jedno kolénko vyšlo téměř uprostřed 73cm dlouhé tyče. Našel jsem tedy přibližně 60cm dlouhý, 1cm silný, ocelový prut a na jednom konci jej šikmo zapiloval do ostra (jako dláto). Následně jsem prut upnul druhým koncem do svěráku a narážel na něj bambusovou tyč, dokud nebylo kolénko dobře průchozí pro uvažovaný kabel.
detail provedení kabelu
Další nutnou úpravou této tyče je vypilování otvorů do stěn na obou koncích (viz obrázky). Máte-li ostrý pilník, piluje se bambus celkem dobře. Nebyl by asi problém použít nějakou frézku - to záleží na vašem technickém vybavení. Před sestavením stojanu vyzkoušejte, zda jsou otvory dostatečně velké pro snadné prostrčení kabelu.
rozvržení
Máme tedy připraveny jednotlivé díly a nyní stojan sestavíme. Změřte si průměry (včetně vniřních) tyčí na jejich širších koncích. Na podstavě stojanu si rozvrhněte, jak je budete chtít rozmístit - nezapomeňte, že krajní vzdálenosti tyčí nesmí být větší než rozměry horní podstavy stojanu. Rozestavte si tyče na podstavu a tužkou na ni obtáhněte jejich podstavy, jak je tomu na obrázku (čáry jsem pro jistotu zvýraznil). Tyče a obkreslené kroužky si raději očíslujte, abyste je potom nezaměnili. Každou tyč přišroubujeme dvěma samořeznými šrouby o délce 30mm (při síle podstavy 18mm), průměru 3,5mm se zápustnou (kuželovou) hlavou.
výkres podstavy
Nejdříve provrtejte podstavnou desku vrtákem 3,5mm a na straně hlaviček šroubů rozšiřte okraje děr větším vrtákem (dle průměru hlaviček) pro "zapuštění" šroubů. Poté přiložte bambusové tyče podle čísel k desce a podle děr v podstavě do nich menším vrtákem (2mm) vyvrtejte otvory hluboké 10mm. Po vyvrtání všech otvorů můžeme přišroubovat podstavu k tyčím. Bude dobré použít také lepidlo a místa dotyků tyčí s deskami přilepit. Stejný postup opakujte u horní desky stojanu. Spojnici šroubů v podstavách doporučuji na horní podstavě otočit vůči spojnici v dolní podstavě o 90° - pro lepší zpěvnění. U duté tyče s otvory pro kabel toto dodržet nemusíte, postačí k tomu dvě zbývající tyče (viz obrázek).
Obě podstavy jsem následně natřel hnědým balakrylem. Asi si říkáte, proč jsem je nenatřel ještě před sestavením - je to z důvodu, že lepidlo je vhodné nanést na čisté dřevo. Bambusové tyče asi nakonec natřu bezbarvým lakem, takto "syrové" působí zašle a zaprášeně. Pár těchto stojanů by vás neměl stát více než 300Kč, pokud materiál na podstavy seženete pokud možno za "pěkně děkuju".