středa 10. března 2004

Starý gramofon nepatří do šrotu - 1. část

Jste začínající DJ, nebo hrdý majitel sbírky legendárních nahrávek na gramofonových deskách? Chcete poslouchat, nebo nahrávat své desky na CD a nechcete investovat tučné peníze do nového gramofonu? I "staré železo" u vás může najít mnohá uplatnění!
Nemáte-li doma starý gramofon, stačí vyrazit do nějakého audio bazaru a poohlédnout se po nějaké "TESLE". Základem je vybrat správný přístroj. Bavme se raději rovnou o vyšších modelech TESLA - o hifi třídě. Označení těchto přístrojů většinou začíná písmeny NZ. Pro kvalitní zvukovoureprodukci gramofonových desek musí přístroj splňovat dvě základní kritéria:
- stabilní otáčky talíře
- kvalitní jehla
Pohon talíře
Vhodný gramofon by měl mít zejména těžký talíř. Pohon je totiž zpravidla zajištěn motorkem, jehož otáčky jsou odvozeny od kmitočtu napájecího napětí, tedy střídavého napětí 230V o kmitočtu 50Hz v elektrické síti. Tento kmitočet v síti celkem běžně kolísá, což se projeví změnami otáček motorku. Jedním z požadavků kvalitní reprodukce je u gramofonu právě stejnoměrné a stabilní otáčení desky. Robustní talíř při svém otáčení působí jako setrvačník, který má tendenci udržovat si stejné otáčky. Talíř nemusí mít průměr 12 palců (cca 30cm), jako je tomu u gramofonů pro DJ. Již v úvodu jsme se totiž dohodli, že na něm nebudeme skrečovat :-)
Headshell
Dalším prvkem, na který je téměř nutné se zaměřit, je tzv. Headshell - "packa" pro uchycení jehly. Jehla by měla být výměnná, standardně je na headshell uchycena pomocí dvou šroubků. Celý headshell je nasunut do konektoru na ramínku gramofonu. Stejně, jako jsme vzdali používání našeho gramodědečka pro DJskou produkci, vzdejme i používání staré jehly, byť kdysi drahé a jakostní. Chceme-li se bavit o kvalitním zvuku, bude dobré koupit novou, moderní jehlu. Z vlastní zkušenosti doporučuji typ OMB-5E od společnosti ORTOFON. Její cena se pohybuje okolo 500Kč a její zvuk a vlastnosti jsou velmi dobré. Stabilní otáčky talíře ve spojení s dobrou jehlou, jsou to nejdůležitější pro dobrou zvukovou reprodukci gramodesek.
Detail přenosky
Vhodná je také možnost regulace přítlaku jehly. Přítlak je možno nastavit vyšroubováním nebo zašroubováním závažíčka na druhém konci ramínka, než je jehla. Pokud váš gramofon disponuje tímto prvkem, je to jedině dobře. O nastavení správného přítlaku si povíme třeba v některém z následujících článků. Standardní záležitostí je přepínání rychosti talíře mezi 33 a 45 otáčkami za minutu. Je-li talíř motorkem poháněn přes gumičku, bývá toto přepínání zpravidla řešeno mechanicky - taková dvourychlostní přehazovačka. U bazarových přístrojů doporučuji předem překontrolovat funkčnost tohoto systému. Stejně tak je vhodné vyměnit starou a vytahanou gumičku za novou. Gumové řemínky různých typů a velikostí bývají běžně v sortimentu větších prodejen s elektronickými součástkami.
Víme tedy, jaký gramofon je pro nás vhodný. Případné úpravy jeho vzhledu nechávám na vás. Někomu vyhovuje retro-styl. Já jsem svůj gramofon upravil do modernější podoby. Nemá-li gramofon vlastní zesilovač s výstupem na reproduktory, postrádá pravděpodobně i předzesilovač pro úpravu signálu z jehly na klasickou "LINE" (obdoba zvukového výstupu z videa, televize, cd-přehrávače, počítače atd.). Výstup přímo z jehly se elektricky podobá například výstupnímu signálu z mikrofonu. Způsob jeho zpracování je však odlišný. O tom, jak upravit výstup z gramofonu na signálovou úroveň LINE si povíme v dalším pokračování tohoto článku, neboť právě výstup LINE budeme potřebovat pro nahrávání desek na jiná média.